Mercedes-Benz

Kody ratownicze Mercedes-Benz

Szanowni Państwo,
Poniżej znajdą Państwo informację na temat naklejki z kodem QR dla służb ratunkowych.

Naklejka z kodem QR zapewnia ratownikom wyposażonym w mobilne urządzenia obsługujące Internet szybki i bezpośredni dostęp do tzw. kart ratunkowych wszystkich pojazdów osobowych Mercedes-Benz i smart.
Na karcie ratunkowej odwzorowany jest rzut karoserii z góry i z boku z informacjami o umiejscowieniu m.in. poduszek powietrznych, akumulatora (lub akumulatorów), wiązek kabli pod napięciem, zbiornika paliwa i wzmocnień karoserii. Dzięki temu służby ratownicze wiedzą np. czy mogą bez ryzyka użyć nożyc hydraulicznych. Informacje te pozwalają znacznie skrócić czas prowadzenia akcji ratunkowej (o ok. 30%), co nie tylko zwiększa szanse pasażerów na przeżycie, ale także istotnie zwiększa bezpieczeństwo samych ratowników.
Standardowo karty ratunkowe są dostępne jako karta w formacie A4 umieszczona w pojeździe.Daimler AG jako pierwszy koncern motoryzacyjny na świecie zapewnił bezpośredni dostęp do karty ratunkowej konkretnego modelu samochodu za pośrednictwem kodu QR.
Aby zeskanować kod QR potrzebne jest pobranie darmowej aplikacji do odczytywania kodów QR oraz posiadanie dostępu do Internetu. W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie specjalnej aplikacji, dzięki której karty będą wyświetlały się na ekranie smartfona nawet bez połączenia z Internetem.

Korzyści dla klienta:

  • szybka pomoc w razie wypadku,
  • karta ratunkowa jest dostępna w języku polskim; karta jest wyświetlana w różnych językach w zależności od ustawienia interfejsu urządzenia skanującego,
  • naklejka z kodem QR jest dobrana do konkretnego modelu samochodu,
  • naklejki są dostępne również dla starszych modeli samochodów (produkowanych od 1990 r.),
  • zalecane jest bezpłatne dla klienta doposażenie pojazdu w naklejkę.